Aktualnie znajdujesz się na: Ganoderma

Co to jest Ganoderma
Ganoderma lucidum (Reishi, Ling-Zhi)

       Grzyb długowiecznościGrzyb Ganoderma lucidum, zwany także Lingzhi lub Reishi (pol. lakownica lśniąca ), jest jednym ze skarbów tradycyjnej medycyny. Chińczycy, którzy przodują w badaniach nad tym grzybem, wymieniają m.in. jego właściwości przeciwzapalne,  przeciwrakowe, nasercowe, chroniące wątrobę i obniżające poziom cholesterolu we krwi. Ten cudowny grzyb wytwarza także substancje obniżające ciśnienie, pobudzające układ odpornościowy czy przywracające aktywność nerwowo-mięśniową.
       Najwcześniejsze wzmianki o LingZhi (grzybie zdrowia i niesmiertelności) pochodzą z ery pierwszego cesarza Chin, Shing Huang z dynastii Ch'in (221-207 p.n.e.). Cesarz i jego dwór wierzyli, że grzyb ten ma kluczowe znaczenie dla podnoszenia sił witalnych i przedłużania życia. Na tym polega siła terapeutyczna LingZhi nazywanego przez Japończyków Reishi. Zgodnie z klasyczną pracą na temat ziół „Shen Nong Ben Cao Jing „ autorstwa Shen Nong (powstała około 400 lat p.n.e.), uznawana na najwcześniejszy rękopis dotyczący medycyny ziołowej i podstawę dzisiejszej tradycyjnej medycyny chinskiej (TCM) Ganoderma Lucidum, wysoce ceniony czerwony gatunek grzyba leczniczego był w Chinach traktowany jako „cudowny król ziół". W znanych chińskich publikacjach medycznych „Shen Nong’s Materia Medica” i „Pen-ts’ao Kan-mu” (Kompedium Materia Medica) napisanych w dynastiach Han i Ming, możemy znaleźć szczegółowe opisy efektów zdrowotnych spowodowanych przez grzyb Ganoderma lucidum.
       Po ponownym odkryciu Reishi w Japonii, lekarze i ziołolecznicy zaczęli szeroko zakrojone badania nad medycznym działaniem i wskazaniami tego specyfiku. Jednakże dopiero w czasie ostatnich dwudziestu lat Reishi przyciągnął uwagę naukowców i farmakologów pomimo że, istnieje ponad 2000 artykułów biochemicznych i farmaceutycznych na temat Reishi i jego głównych składników.
Wszystkie one prowadzą do naukowego odkrycia, że wiele naturalnych środków farmaceutycznych w Reishi oddziałuje na organizm i zapewnia mu zdrowie. Szczególnie polisacharydy zawarte w grzybie są głównym czynnikiem wpływającym na utrzymanie równowagi w organizmie i przedłużającym jego życie. Obecnie grzyb Ganoderma lucidum uznawany jest w Chinach za lekarstwo i znajduje się na urzędowej liście farmaceutyków.
        Na uwagę zasługują rewelacyjne wręcz efekty wykorzystania Ganodermy w terapii nowotworów w bardzo już zaawansowanych stadiach, często nawet już po wystąpieniu przerzutów oraz ich nadzwyczaj pomocna rola w chemio- i radioterapii różnych rodzajów raka. Ponieważ może być stosowany również jako żywność (nie jest toksyczny dla organizmu), został uznany za jej nowe źródło. Stosowanie grzyba nie wywołuje skutków ubocznych. Ze względu na rzadkość występowania grzybów Ganoderma przez całe tysiąclecia były one nadzwyczaj trudno dostępne, a ze względu na ich walory lecznicze oraz uznawanie ich za talizman broniący osobę lub domostwo przeciw złym duchom, ceniono je wyżej od złota.
Stanowiło to główna przyczynę, że do lat siedemdziesiątych, ze względu na ich niedostępność, nie istniała możliwość przeprowadzania na szerszą skalę badań naukowych i klinicznych, które pozwoliłyby na potwierdzenie własności leczniczych tych grzybów. W tradycyjnej medycynie Wschodu grzyby Ganoderma zalicza się do kategorii leków roślinnych typu „Fu Zhen", czyli odpowiednika leku immunoterapeutycznego i do grupy leków wzmacniających oraz adaptogenów. Jego działanie obniżające ciśnienie krwi, przeciwkaszlowe, wykrztuśne, przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe, przeciwalergiczne oraz zapobiegające wielu schorzeniom i przedłużające życie, są w tych krajach znane i wysoko cenione od wielu lat.

Wszystkie prawa zastrzeżone Intersid 2009r GANOTERAPIA - strona o Reishi, Ganoderma Ganoderma Kontakt